Ημερίδα του Ερυθρού Σταυρού

Η εκπαιδευτικός του σχολείου μας κα Χιώτη Μαριάννα (ΠΕ80 Οικονομολόγος) από τη θέση της συντονίστριας των δράσεων με στόχο ένα σχολείο ανοιχτό στην κοινωνία και στο πλαίσιο της ενίσχυσης και επιδίωξης συνεργασιών με φορείς, οργάνωσε και υλοποίησε σε συνεργασία με τα μέλη της ομάδας της την παρακάτω ενημερωτική δράση:

Ενημερωτική ημερίδα του ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΕΡΥΘΡΟΥ ΣΤΑΥΡΟΥ την Παρασκευή 09/02/2024 στο Αμφιθέατρο του σχολείου μας. Η διάρκεια της εκδήλωσης ήταν δυο ώρες (3η και 4η διδακτική ώρα) .Την παρακολούθησαν  οι μαθητές της Α” τάξηςΗ ημερίδα περιλάμβανε ενημέρωση για το έργο του Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού, συζήτηση για τον εθελοντισμό και τη διαχείριση σχολικών συγκρούσεων, καθώς και επίδειξη πρώτων βοηθειών. Η εκπαιδεύτρια του Ερυθρού Σταυρού, παρουσίασε με εύληπτο και ελκυστικό τρόπο τις βασικές αρχές των πρώτων βοηθειών.

Οι μαθητές/τριες εξέφρασαν έντονο ενδιαφέρον για το θέμα και έθεσαν πλήθος ερωτήσεων.

Η ημερίδα αποτέλεσε μια πολύτιμη εμπειρία για τους μαθητές, οι οποίοι απέκτησαν χρήσιμες γνώσεις και δεξιότητες που μπορούν να σώσουν ζωές.

Ευχαριστούμε τον Ερυθρό Σταυρό για την ενημερωτική ημερίδα και τους μαθητές/τριες για το ενδιαφέρον τους!

Στιγμιότυπα

Παρουσίαση1

Την ομάδα της κας Χιώτη αποτελούν οι εκπαιδευτικοί:

Γεωργιάδου Μαρία (ΠΕ02), Κωνσταντινίδου Πολυξένη (ΠΕ02), Παπαδημητρίου Εμμανουήλ (ΠΕ03) και Τσαγκαράς Αλέξανδρος (ΠΕ11)