Διεξαγωγή της 1ης φάσης του Πανελλήνιου Διαγωνισμού Φυσικής «Αριστοτέλης» για μαθητές Γ΄ Λυκείου

Την Παρασκευή 8 Δεκεμβρίου 2023, διεξήχθει στο Σχολείο μας η 1η φάση του Πανελλήνιου Διαγωνισμού Φυσικής «Αριστοτέλης» για μαθητές Γ΄ Λυκείου, τον οποίο διοργανώνουν από κοινού το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών / Τμήμα Φυσικής και η Ελληνική Εταιρεία Φυσικής για την Επιστήμη και την Εκπαίδευση (ΕΕΦΕΕ).
Οι μαθητές που θα πρωτεύσουν, θα συμμετάσχουν στη 2η φάση, η οποία θα διεξαχθεί στο Πανεπιστήμιο Αθηνών την Παρασκευή 5 Ιανουαρίου 2024, ώστε να επιλεγεί η πενταμελής ομάδα μαθητών, η οποία θα εκπροσωπήσει τη χώρα μας στην 54η Διεθνή Ολυμπιάδα Φυσικής 2024, η οποία θα διεξαχθεί στο Ισφαχάν του Ιράν από 21-28 / 7 / 2024..